evm
23 مرداد 1401 - 15:46

بدقولی شهرداری اصفهان در پرداخت هزینه تملک به مالکان پذیرفتی نیست

تاکید بر پرداخت به موقع هزینه تملک و آزادسازی طرح‌های مختلف شهری در اصفهان یکی از موضوع‌های مهم جلسه علنی شورای شهر این کلانشهر بود.

- اخبار استانها -به گزارش خبرگزاری تسنیم ازاصفهان، محمد نورصالحی، رئیس شورای شهر اصفهان در پنجاه‌ودومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به یک سالگی دوره ششم شورای اسلامی شهر اصفهان اظهارداشت: اعضای ششم شورای اسلامی شهر اصفهان در یک سال اخیر تلاش‌های زیادی در کمیسیون‌ها انجام داده‌اند.

خبرگزاری تسنیماصفهاناصفهانوی با بیان اینکه در یک سال اخیر 51 جلسه هیئت رئیسه و به همین میزان جلسه علنی برگزار شده است، افزود: در این یک سال به بررسی 178 لایحه پرداخته شد و 166 لایحه نیز به تصوب رسید، همچنین 7 طرح از 8 طرح مطرح شده به تصویب رسید. در مجموع 218 مصوبه 48 مورد از آن از سوی فرمانداری اصفهان مورد اعتراض واقع شد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان آنکه 26 انتخابات داخلی در شورا انجام شده پیرامون عملکرد کمیسیون تلفیق بیان کرد: در یک سال گذشته این کمیسیون 78 جلسه برگزار کرده که 53 لایحه‌ای که از کمیسیون‌ها باید ارسال می‌شد در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت. در دوره ششم به موجب اهمیت آب و شرایط ویژه مناطق کم برخوردار کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار تشکیل شد که یکی از کمیسیون‌های موفق و پرتعداد با 9 عضو است که در سال گذشته 38 جلسه در این کمیسیون برگزار که از این تعداد 53 موضوع آن بررسی شد که 35 جلسه به حوزه آب و 18 جلسه به حوزه مناطق محروم مرتبط بوده است.

وی ادامه داد: بیشترین تعداد لوایح به موجب نوع لوایح به کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری اختصاص یافته است که تعداد جلسات برگزار شده آن 48 جلسه است که در این میان 139 لایحه و 15 طرح بررسی و 60 گزارش ارائه شده است. همچنین 33 جلسه در کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات برگزار شده که از این تعدادا 48 موضوع مورد بررسی قرار گرفته است. در یک سال اخیر در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری 51 جلسه برگزار شده که که 102 عنوان موضوع تحت پیگیری قرار گرفته است که از آن 80 لایحه و طرح بررسی و 25 گزارش ارائه شده است.

نورصالحی با بیان آنکه کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی در یک سال 52 جلسه اصلی و 75 جلسه کارگروهی داشته است، گفت: از جمله موضوعات مهمی که در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفته است می‌توان به مباحث بافت فرسوده، بافت تاریخی و مکانیزه کردن فرآیندهای شهرسازی اشاره کرد. در مجموع 73 موضوع و  19 لایحه بررسی شده که پیر آن بازدیدهای عدیده‌ای صورت پذیرفته است.

وی با بیان آنکه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی از بخش‌های مهم شورای اسلامی شهر است، خاطرنشان کرد: این کمیسیون 46 جلسه اصلی و 14 جلسه هم‌اندیشی برگزار کرده است که در آن 24 لایحه بررسی و 5 کارگروه تشکیل شده است. همچنین در سال اخیر 46 جلسه اصلی در کمیسیون هوشمندسازی و حمل و نقل شهری برگزار شده که ضمن بررسی 54 مورد عنوان 25 لایحه و طرح بررسی شد و 23 گزارش ارائه شده است. مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان از جمله کمیسیون‌هایی است که کمک‌های فکری مناسبی به کمیسیون های مختلف ارائه می‌دهد، در این کمیسیون 25 پروژه در حال برنامه ریزی، 74 پروژه در حال اجرا و 30 پروژه خاتمه یافته است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان آنکه کمیته‌های نظارتی در روزهای یکشنبه در 4 گروه 3 نفره در 4 منطقه حضور یافته و موارد را بررسی می‌کنند، خاطرنشان کرد: این موضوع بدین صورت است که در طول یک سال هر کمیته 12 بار یک منطقه را مورد بررسی قرار می‌دهد. با حضور این کمیته‌ها در مناطق مشکلات مردم از نزدیک مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: شورای نام‌گذاری از دیگر گروه‌های است که در شهرداری تشکیل می‌شود که در آن اعضای شورای شهر حضور دارند و تاکنون 16 جلسه پیرامون آن برگزار شده است.

تقدیر از فعالیت‌های صورت گرفته در ماه محرم امسال

تقدیر از فعالیت‌های صورت گرفته در ماه محرم امسالاحمد شریعتی عضو شورای اسلامی شهر اصفهان پیرامون اقدامات بخش‌های مختلف شهرداری به مناسبت ماه محرم اظهارداشت: برنامه‌های خوبی در سطح کلانشهر اصفهان در ایام عزاداری اباعبدلله‌الحسین(ع) برگزار شد که جای تشکر دارد که از جمله آنها می‌توان به برگزاری نخستین یادواره شهدای مدافع حرم منطقه 10، تجلیل از خانواده شهدای مدافع حرم و تدفین شهدای گمنان در شهرداری منطقه 15، برپایی ایستگاه‌های صلواتی در شرکت توسعه مجتمع‌های سیاحتی سپاهان شهرداری اصفهان اشاره کرد.

وی گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران به کادرسازی و پرورش مردان میدان خدمت نیازمند است که ضروری است در این مسیر میدان را برای صاحبان جامعه تقویت کرده که این موضوع مستلزم برنامه کامل و جامع به منظور بهبود منابع انسانی است. اجرای آئین‌نامه‌ها در حوزه تبدیل وضعیت ایثارگران از جمله راهکارهای این موضوع است. در این راستا تلاش‌های مجدانه‌ای از سوی همکاران ما در بخش‌های مختلف شهرداری برای سرعت بخشیدن به روند تبدیل وضعیت ایثارگران انجام می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان آنکه همچنان شاهد ناراحتی و انتظار بخشی از خانواده شهدا و ایثارگران برای تبدیل وضعیتشان هستیم، خاطرنشان کرد: علت این موضوع آن است که این آئین نامه به طور ناقص در حال اجرا است. ایثارگران مطابق با قانون اعم از نیروهای حجمی و قراردادی باید به استخدام رسمی شهرداری درآیند در حالی که برخی نیروها در شهرداری هستند که با سابقه خدمت 15 و 20 سال همچنان به عنوان نیروهای حجمی در حال خدمت‌رسانی هستند و این تعیین جایگاه حتی براساس مدرک تحصیلی نیز صورت نپذیرفته است.

وی تصریح کرد: بهانه‌هایی مبنی بر کامل نبودن دستورالعمل وزارت کشور آورده می‌شود اما با توجه به آیین نامه، اجرای این موضوع امکان پذیر است. نباید اینگونه باشد که در ابتدا کار صورت نگیرد و به دنبال آن حکم قضایی صادر و سپس آیین نامه را اجرا کنیم. اجرا نکردن این آیین نامه و هرگونه قصور، مصداق ترک فعل است و می‌تواند در سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی و قضایی و حتی کمیسیون اصل 90 مجلس پیگیری قضایی شود.

شریعتی با بیان انکه اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان نیز از جمله شهروندان هستند و باید با روی گشاده از نظرات و انتقادات استقبال کنیم، خاطرنشان کرد: در ابتدای سال در تذکری خواستار ورود شهرداری به مسائل از هم گسیخته کارکنان شهرداری شدم که در ماه گذاشته شاهد مواردی چون عدم شفافیت فیش‌های حقوقی و کاهش حقوق‌ها، عدم قرارگرفتن کارکنان قراردادی در جایگاه پستی مناسب، اضافه کاری‌های سلیقه‌ای، عدم شایسته‌سالاری، جذب و انتصابات سیاسی بودیم.

ضرورت پرداخت هزینه مالکان در پروژه‌های آزادسازی از سوی شهرداری اصفهان

ضرورت پرداخت هزینه مالکان در پروژه‌های آزادسازی از سوی شهرداری اصفهانمحمدرضا فلاح رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل و نقل شورای اسلامی شهر اصفهان در تذکری اظهار داشت: انجام توافق‌ها در راستای تملک اراضی به منظور آزادسازی حلقه چهارم و برخی معابر طرح تفصیلی از زحماتی است که برخی مناطق در حوزه املاک تقبل کرده‌اند. با وجود آنکه این توافقات زمان زیادی به خود اختصاص می‌دهد اما هنگامی که منجر به توافق و در نهایت رضایت مالک شود ضروری است که پرداخت ریالی از سوی شهرداری در زمان مناسب خود انجام شود.

وی با بیان آنکه امروز شاهد هستیم که شهرداری در اجرای تعهدات خود کوتاهی و درخصوص پرداخت هزینه‌ها بدقولی می‌کند، تصریح کرد: هزینه‌ای که باید به مالکان پرداخت شود سر موعد مقرر آن نیست به همین دلیل اصلاح روند این موضوع ضروری است چرا که ضمن مشخص شدن خوش قولی شهرداری سایر مالکان برای آزادسازی هرچه زودتر بیشتر ترغیب می‌شوند.

رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل و نقل شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: شهرداری هنگامی می‌تواند کارآمد باشد که بتواند در هزینه‌ها و تسریع در اجرای پروژه‌ها کارآمد باشد اما امروز شاهد آغاز برخی پروژ‌ه‌ها هستیم که زمان زیادی را برای اجرا به خود اختصاص می‌دهد و یا آنکه در میانه‌ راه ابتر می‌ماند.

اعضای کمیسیون‌های شورای شهر اصفهان مشخص شدند

اعضای کمیسیون‌های شورای شهر اصفهان مشخص شدنداعضای شورای شهر زنجان با تقسیم عناوین با یکدیگر به توافق رسیدند

اعضای شورای شهر زنجان با تقسیم عناوین با یکدیگر به توافق رسیدندانتخابات هیئت رئیسه شورای شهر تهران روز یکشنبه برگزار می‌شود/ آمادگی چمران برای حضور در دوره جدید

انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر تهران روز یکشنبه برگزار می‌شود/ آمادگی چمران برای حضور در دوره جدیدفراهم ساختن شرایط لازم به منظور حضور دوباره خبرنگاران در صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان

فراهم ساختن شرایط لازم به منظور حضور دوباره خبرنگاران در صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهانعلی صالحی سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت این روز به اصحاب و فعالان عرصه رسانه اظهار داشت: به دلیل بیماری کرونا بیش از 2 سال است که خبرنگاران در صحن علنی شورای اسلامی شهر حضور نداشتند و درخواست دارم تا هیأت رئیسه شورای اسلامی شرایط را به منظور همراهی بهتر و حضور با کرامت در صحن ایجاد کند.

وی با بیان آنکه خبرنگاران و فعالان رسانه شهرداری با برنامه‌محوری و اخلاق‌گرایی به حزب‌گرایی و ویژه‌خواری در عرصه رسانه در شهرداری پایان دادند، بیان کرد: از جمله ویژگی‌های خوب این دوره از مدیریت شهری می‌توان به اقدام مناسب رسانه‌های شهرداری به منظور حرکت در پیش‌تاز شدن در وارد کردن نقد به مدیریت شهری اشاره کرد. با توجه به آنکه این رویکرد ارزشمند است ما را در انجام اقدامات هرچه بهتر خود کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/163/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 583183