evm
23 مرداد 1401 - 14:18

اختصاص ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار به طرح جوانی جمعیت

نائب دبیر ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه‌های علمیه کشور گفت: ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار به منظور اجرای قانون حمایت از جوانی جمعیت در نظر گرفته شده که در شهریورماه اختصاص می‌یابد و باید تلاش‌های لازم برای جذب آن صورت بگیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک حجت‌الاسلام محمدمسلم وافی ظهر امروز در نشست ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت استان مرکزی اظهار کرد: در سال ۶۸ هر خانواده‌ای به طور متوسط ۶.۵ فرزند به دنیا می‌آوردند؛ میانگین نرخ باروری در سال ۱۴۰۰ در استان های کشور ۱.۶ بوده است.

وی افزود: جمعیت جوان کشور در سال ۸۵ حدود  ۲۵ میلیون نفر بوده اما در سال‌های گذشته به شدت روند کاهشی داشته است؛ تعداد بانوان در کشور ۴۱ میلیون نفر است که از این رقم ۶۳ درصد متولدین دهه‌های ۳۰ تا ۶۰ هستند.

نائب دبیر ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: ۳۷ درصد از جمعیت ۴۱ میلیونی خانم‌ها در کشور متعلق به دهه ۷۰ به بعد هستند؛ یک پنجم ناباروری اولیه و یک پنجم نابارور ثانویه هستند و فقط سه پنجم این افراد امکان باروری دارند.

وافی خاطرنشان کرد: آمار و روند ازدواج در استان مرکزی تکان دهنده است؛ متاسفانه شهرهایی از جمله شازند، زرندیه، محلات، آشتیان و تفرش از نظر میزان طلاق در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی اضافه کرد: ایران تا ۲۰ سال آینده جزو ۳ کشور پیر جهان محسوب خواهد شد؛ باید نرخ باروری تا سال ۱۴۰۶ به ۲.۱ برسد و حدود ۱۰ میلیون نفر متولد بشوند تا در تله جمعیتی گرفتار نشویم.

نائب دبیر ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه‌های علمیه کشور یادآور شد: در دولت قبل هفت  میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از بانوان توانایی بچه دار شدن داشتند که متاسفانه فرصت از دست رفته است.

وافی اظهار کرد: ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار به منظور اجرای قانون حمایت از جوانی جمعیت در نظر گرفته شده که در شهریورماه اختصاص می‌یابد و باید تلاش‌های لازم برای جذب آن صورت بگیرد.

استاندار مرکزی نیز با اشاره به اهمیت حمایت از خانواده گفت: جایگاه خانواده در نظام اسلامی جایگاه والایی است و همه تلاش ما باید ارتقای جایگاه خانواده در جامعه باشد.

فرزاد مخلص‌الائمه افزود: مقام معظم رهبری تاکید ویژه‌ای به جایگاه خانواده دارند که این نشان دهنده اهمیت خانواده است.

وی تصریح کرد: از میان مسائل مربوط به کشور ۱۰ ابرمسئله مربوط به بحث جمعیت است که باید برای آن چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع: فارس
شناسه خبر: 583608